Projekt bez nazwy

POSŁUCHAJ ENDOKRYNOLOGA – MIEJ HORMONY POD KONTROLĄ!

Zależą od nich niemal wszystkie aspekty funkcjonowania naszego organizmu, od jego prawidłowego rozwoju, poprzez oddychanie, ciśnienie krwi, metabolizm, aż po funkcje rozrodcze. Mowa o gruczołach dokrewnych, które dzięki produkcji hormonów zapewniają komunikację między komórkami i utrzymanie homeostazy, czyli optymalnych warunków wewnętrznych organizmu.

Choroby endokrynologiczne są zaburzeniami związanymi z wydzielaniem hormonów przez układ dokrewny, który składa się z takich gruczołów jak tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgowa, podwzgórze, nadnercza, trzustka, jajniki i jądra. Nadczynność lub niedoczynność któregoś z tych organów może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Szacuje się, że same zaburzenia w pracy tarczycy dotyczą ponad 200 milionów ludzi na świecie. W Polsce problemy z tarczycą może mieć nawet 20% populacji.  Jakie są przyczyny i objawy chorób endokrynologicznych? Jak wygląda leczenie i na czym polega profilaktyka. Odpowiedzi na te pytania w najnowszej serii podcastów CO NA TO TWÓJ LEKARZ. W środy: 17, 24 i 31 maja gościem audycji będzie specjalistka endokrynologii dr Angelika Kogut.

Comments are closed.