PIERWSZA POMOC FUNDACJA

PIERWSZA POMOC – LEPIEJ SŁABO NIŻ WCALE

Pierwsza zasada pierwszej pomocy – lepiej zrobić cokolwiek niż nic! Tak radzi dr Andrzej Nabzdyk – specjalista medycyny ratunkowej w podcaście CO NA TO TWÓJ LEKARZ. Postępowanie według określonej instrukcji  może uratować komuś życie. Ważne też, by jak najszybciej wezwać pomoc korzystając z numeru 112.

„Wypadki? Zdarzają się innym, nie mnie”. Ileż to razy słyszeliśmy takie zdanie, a nawet jeśli sami go nie wypowiadamy, to podświadomie wierzymy, że tak właśnie jest. Jednak statystyki mówią co innego, nagłe zdarzenia przytrafiają się często i potencjalnie mogą spotkać każdego. Około 90 Polaków codziennie umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Wielu zgonów można uniknąć, podejmując szybką resuscytacje. Dlatego warto znaleźć chwilę aby uaktualnić wiedzę z pierwszej pomocy.

30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa wdechy – to podstawowy parametr, który do tej pory obowiązywał przy wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej.  Najnowsze wytyczne mówią, że można odpuścić oddychanie usta – usta. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, najważniejsze są dwie sprawy: jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia i przystąpić do masażu serca. Należy uciskać klatkę piersiową w tempie 100-120 razy na minutę, na głębokość 5 – 6 centymetrów.

– Nie bójmy się popełnić błędu, każda pomoc jest lepsza niż żadna – zaznacza dr Andrzej Nabzdyk. – Przy okazji pozostańmy cały czas w kontakcie z dyspozytorem karetki pogotowia, którego miejmy w trybie głośnomówiącym. On nas poinstruuje i stonuje w razie czego silne emocje – puentuje lekarz.

Jeśli poszkodowanym jest dziecko wykonujemy 15. uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. Masaż serca powinien trwać aż do powrotu przytomności poszkodowanego lub przyjazdu karetki. Jeśli udzielamy pomocy podczas wypadku drogowego, po wezwaniu na miejsce odpowiednich służb, powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo, zabezpieczając odpowiednio miejsce zdarzenia. Wszystkie odcinki podcastu CO NA TO TWÓJ LEKARZ poświęcone postępowaniu w stanach nagłych znajdziecie w playliście PIERWSZA POMOC

Comments are closed.